Acest proiect își propune să îi familiarizeze pe elevi cu alfabetizarea tehnologică și cu existența unui internet în deplină siguranță prin reunirea disciplinelor informatică, limbă maternă, muzică, engleză și arte vizuale. Proiectul sprijină abilitățile secolului 21 cu activități care se adresează obiectivelor fiecărei clase. În cadrul proiectului, studenții vor înțelege importanța utilizării în siguranță a internetului, vor recunoaște pericolele digitale și își vor dezvolta abilitățile de a fi utilizatori de internet conștienți și responsabili. Acest proiect multidisciplinar încurajează elevii să-și folosească creativitatea, să colaboreze și să folosească tehnologia în siguranță.

Cadre didactice participante: 11

Țări participante: Turcia (8), România(2: Timișoara și Iași), Azerbaijan (1)

Vârsta elevilor: 9-14

Disciplinele studiate: Limbi moderne, TIC, Informatică, Muzică, Educație Tehnologică

Competențe cheie: Competențe digitale, creativitate, inteligență emoțională, cooperare, alfabetizare digitală, comunicare

Haideți să vedeți ce lucruri interesante am făcut împreună pe pagina de Facebook a proiectului:

https://www.facebook.com/profile.php?id=100088947764070

Instagram: https://www.instagram.com/safe.internet.journey?igsh=bGc3czdoNnRtdHA3&utm_source=qr 

Coordonator: Prof. Bejan Tatiana